Pszichiátria
Mi a pszichiátria?
Amíg a neurológia, vagyis az ideggyógyászat az idegrendszer szervi-fizikai jelenségeivel, betegségeivel és azok gyógyításával foglalkozik, addig a pszichiátria az idegrendszer és az egész ember lelki-szellemi betegségeit kutatja és gyógyítja.
A pszichiátria a lelki betegségek tudománya (a görög pszihiátrikí szó a psziché = lélek/szellem és az iatrós = az orvos szavak összetétele).
Az orvostudomány egy speciális ága (elmegyógyászat), de ugyanezt a szót használjuk a lelki betegségek kezelésének gyakorlatára is (például pszichiátriai jelzős szerkezetben).

Mi történik a pszichiátriai vizsgálaton?
A lelki betegségek diagnózisa az egyének gondolkodásbeli, érzelmi és viselkedésbeli jellegzetességei alapján állíthatók fel. A pszichiáterek a diagnózisalkotás folyamatában nemzetközileg jóváhagyott diagnosztikus kategóriákba (például depresszió, skizofrénia, deluzív zavarok stb.) sorolják a lelki betegséggel küzdő egyéneket.
A terápia hivatalos meghatározása egy célzott segítségnyújtás a lelki betegségben szenvedő személynek a gyógyulás elősegítése érdekében. A lelki betegségek gyógyításában több pszichiátriai terápiás módszer is ismert. Ide tartozik a gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia összes fajtája.
A cikk dr. Kurimay Tamás közreműködésével készült.

Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
