A retrográd urethrographia vagy húgycsőfestés során az alsó húgyutak kóros anatómiai elváltozásai, mozgásbeli eltérései, működésbeli zavarai igazolhatók. A vizsgálat abban az esetben indokolt, ha egyéb eszközös vagy képalkotó eljárásokkal nem lehet a diagnózist felállítani.

Kérdés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!
Mi a teendő a vizsgálat előtt?
Szükséges egy negatív vizelettenyésztés-eredmény, amely igazolja, hogy nincs kitenyészthető baktérium a vizeletben. Érdemes közvetlen a vizsgálat előtt üríteni a hólyagot.
Hogyan történik a vizsgálat?
Megfelelő fertőtlenítést követően helyi érzéstelenítő és csúsztató gél alkalmazása mellett egy adapter/katéter segítségével a húgycsőbe a húgyhólyag irányába speciális ún. kontrasztanyagot fecskendez a vizsgáló orvos. A húgycsőanatómia helyzete miatt a katéter bevezetése nőknél némileg egyszerűbb, férfiaknál bonyolultabb.
Mi a teendő a vizsgálat után?
A vizsgálat után a szokásos napi tevékenység folytatható. Javasolt azonban a bőséges folyadékbevitel, ami segíti a húgyutak tisztulását.
Amennyiben a húgycsőfestést járóbeteg-szakrendelésen, de altatásban végzik, javasolt kísérő személyzet jelenléte. Ébredést követően a páciens reakcióképessége pár óráig még erősen korlátozott marad, és ez önálló módon történő otthonába jutást veszélyessé teheti.
Milyen veszélyei vannak a vizsgálatnak?
A vizsgálat kapcsán elenyésző a szövődmények valószínűsége. A modern röntgenkészülékek mellett a szervezetet minimális röntgensugár éri. Megemlíthetők az igen ritkán előforduló komplikációk, mint például a vizelet, egyéb területek fertőzése, az érzéstelenítőszer iránti túlérzékenység, adapter/katéter okozta húgycső-, hólyagsérülés.
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!

Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!