Mit kell tudni a csípőszűrésről?
Jelen cikk 2022.02.21. előtt készült.
Utolsó módosítás dátuma: 2022-07-12
Ez a cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Kérjük, olvasáskor vegye ezt figyelembe!
Mit kell tudni a csípőszűrésről?
A csípő minden gyereknél porcosan születik. Ezt követően egyénileg, különböző ütemben fejlődik, de a gyermeki szervezeten belül a legrohamosabban. Három hónapos kor körül már belülről kifelé csontosodik, keményedik, felkészül az ülésre, állásra, járásra.
Ha a combfej a rendes helyén, a vápában van, ha a csecsemő egészséges és D vitamint kap, ha az anyatejben vagy a tápszerben kellő mennyiségű kalcium van, akkor szabályos a fejlődés.
Ebben az esetben elegendő, ha 8 hetes korban ultrahanggal és manuálisan megvizsgáljuk, hogy anatómiailag minden rendben van-e, majd 14 hetes korban kontrolláljuk a csontosodás ütemét.
Ha a családban van csípőficam, vagy ha ikerterhességből származik a csecsemő, illetve ha farfekvésből születik, vagy ha esetleg a gyermekorvosa az első vizsgálatnál rendellenességet tapasztal, vagy más gyermekgyógyászi megfontolás is szerepet játszik, akkor korai csípőszűrés indokolt, melyet az első 3-6 hétben végeztessünk el.
15 hetes kortól, azaz a második vizsgálatnál, ha a vizsgálatok eredményeképpen nem tapasztalunk kellő fejlődést a csípőkben, illetve ha a rendelkezésünkre álló korrekciós lehetőségek (terpeszpelenka, torna, masszázs) nem hozták meg a várt változást, akkor kifejezetten gyermek ortopéd orvoshoz küldjük a csecsemőt, aki a további korrekciót elvégzi. Ebben a munkában az ortopéd klinikával és a Heim Pál kórházzal működünk együtt.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
