Mi a galukóma, vagy zöldhályog?
A zöldhályog (glaucoma) olyan krónikus betegség, amely során visszafordíthatatlan látóidegrost-pusztulás alakul ki. A zöldhályog kezdetben látótér-kiesést, majd a későbbiekben akár teljes vakságot is okozhat. Külön problémát jelent, hogy az esetek 90 százalékában tünetmentesen alakul ki, ezért kulcsfontosságú a rendszeres szűrés.
Kiket érint a zöldhályog?
A zöldhályog a negyven évnél idősebb emberek 2-4 százalékát érinti, s a harmadik leggyakoribb oknak számít a vakságot kiváltó tényezők között.
Milyen tünetekkel jelentkezik a zöldhályog?
A zöldhályog az esetek 90 százalékában lappangva alakul ki. Amennyiben tünetek is jelentkeznek, a szem környékének fájdalmát, a szem bepirosodását, homályos látást tapasztalhat. Emellett emelkedik a szemnyomás, a szaruhártya pedig zöldes-szürkés árnyalatot vehet fel. Zöldhályogos roham esetén fájdalom, hányinger, hányás is előfordulhat.
Hogyan történik a zöldhályog-szűrés?
A szűrésben a hagyományos vizsgáló eljárások (szemnyomás-mérés, terheléses vizsgálat stb.) mellett a magasabb diagnosztikus értékkel bíró új eljárásokra fektetik a hangsúlyt:
-
kontrasztérzékenység-vizsgálat,
-
látóidegfő-analízis,
-
idegrostréteg-vizsgálat,
-
keringésvizsgálatok.
A látótér-vizsgálat segítségével non-invazív módon számszerűsített pontos adatot lehet nyerni a látásfunkcióról, így a későbbi vizsgálatokkal összevethetők az eredmények.
A zöldhályoggal kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Ezek eloszlatásával és rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhető lehet a látásvesztés.
Hitek és tévhitek a zöldhályoggal kapcsolatban
"A zöldhályog nem műthető!" vagy "Zöldhályogom van, meg fogok vakulni?" - Tévedés! Léteznek olyan műtétes és lézeres beavatkozások, amelyek a zöldhályog okozta idegsejt-pusztulás kivédését célozzák meg. Ugyanakkor, ha már kialakult a látótér-kiesés, vagyis az idegsejtek már elhaltak, az visszafordíthatatlan folyamatot jelent. Ilyen esetekben már semmilyen műtét vagy szemcsepp nem tudja visszahozni a látást. Ezért fontos a szűrés és a korai felismerés.
"Ha jó a szemnyomásom, nincs is szükség kontroll vizsgálatra!"- Tévedés! A szemnyomás-mérés önmagában nem elegendő a zöldhályog állapotának követésére. Az úgynevezett normotenzív glaucoma esetén a szemnyomás normál tartományban van, ám látótér-kiesés emellett is kialakulhat. Ezekben az esetekben különösen nagy jelentősége van a rendszeres látótér-vizsgálatnak!