Az elképzelés, hogy milyen lesz, amikor szabadságunk után visszatérünk az irodába és a valóság sokszor köszönő viszonyban sem áll egymással, ezért sokan már a szabadságuk előtt megtervezik, hogy mit csinálnak visszaérkezésükkor.
A legtöbb emberrel megesik, hogy nyaralás után friss erővel és kreativitással feltöltve kezdenek dolgozni, ami egyből el is párolog pár óra vagy nap alatt, míg próbálják feldolgozni a szabadság alatt felgyűlt e-mailek és teendők sokaságát.
Ez ellen is tehetünk: végezzük el jó előre azokat a feladatokat, amiket már a szabadság előtt meg tudunk csinálni, esetleg adjuk át őket a helyettesítő kollégáinknak, így nem az első napon lógnak majd a fejünk felett.
Sokan szeretik az utolsó pillanatig kihasználni a szabadságuk minden pillanatát, míg a szakember azt javasolja, hogy pont az előtt a bizonyos utolsó pillanat előtt térjünk vissza. Fontoljuk meg, annak a lehetőségét, hogy vasárnap helyett szombaton érkezzünk: így lesz idő kipakolni, bevásárolni a fontosabb dolgokat és fejben is megérkezni.
Ha nyaralunk, akkor valóban nyaraljunk
Nyaraláskor az legyen a feladatunk, hogy pihenünk. Kapcsoljunk ki. Azért utazunk el, hogy fejben és fizikailag is távol legyünk a munkánktól, ami valóban lehetővé teszi a hatékony, pihentető nyaralást.
Kapcsoljuk ki a céges telefont, felejtsük a céges e-maileket. Igyekezzünk a lehetőségét is kizárni annak, hogy elérjenek. A valóban nyugodt nyaralás egyik titka az, hogy a feladatainkat időlegesen átadjuk a kollégáinknak, így nem kell azért aggódnunk, hogy elvégzetlen feladatok várnak ránk szabadságunk után.
Az out-of-office üzenetünkbe is pontosan írjuk be helyettesítő kollégáink elérhetőségét: ez a nyaralót is megnyugtatja, valamint a levélírót is információval látja el. Kivételes esetekben a vezetők valóban fontos ügyekben elérhetőnek kell lenniük, azonban ezzel sem szabad visszaélni.