A téli hónapokban általában jócskán megnő a felnőtt és gyermek fül-orr-gégészeti szakrendelések betegforgalma. Melyek a legjellemzőbb panaszok, amelyekkel Önökhöz fordulnak?
A légúti tünetek, nátha, orrdugulás, hurut, torokgyulladás mellett a leggyakoribb panasz a kínzó fejfájás, a magas láz és a heves fülfájás, amely akár átmeneti hallásromlással is járhat. Ez utóbbi tünetek arra utalnak, hogy a vírusos légúti fertőzés szövődményeként nemcsak az orrüregeiben, hanem az azzal összefüggő arc- és homloküregben illetve a fül járataiban (fülkürtben) bakteriális felülfertőzés, gyulladás alakulhatott ki. Leggyakrabban az arcüreggyulladás és a középfülgyulladás fordul elő.
A felső légúti fertőzésekkel, náthával, influenzával bajlódó beteg általában meglehetősen rosszul érzi magát, a feje is fáj. Honnan ismerhetjük fel, hogy ez már több banális náthánál, vagyis, hogy a fertőzés az arcüregre is ráhúzódott?
Arcüreggyulladásra utal, ha a színtelen, vízszerű orrváladék sárgásra, vagy zöldesre színeződik, a beteg lázra, erős köhögési ingerre, fejfájásra, az arcon feszítő érzésre panaszkodik, és az érintett terület fájdalmas, nyomásra érzékeny.
Az arcüreggyulladás, (sinusitis maxillaris) nem ritka betegség, szinte minden ember életében előfordul legalább egyszer, és vannak olyanok is, akiknél anatómiai okok (szűk járatok, orrpolip, orrsövényferdülés, stb.) miatt az átlagosnál gyakrabban jelentkezik. A sinusitis, az arckoponya üregeiben, vagyis az orrmelléküregekben (homlok és arcüregben, rostasejtekben) lévő nyálkahártyák gyulladásos megbetegedése, amely az esetek többségében orrnyálkahártya-gyulladással, náthás tünetekkel, orrdugulással kezdődik. Ilyenkor ugyanis a szokottnál bőségesebben termelődő orrváladék az orrnyálkahártya duzzanata miatt nem tud megfelelően kiürülni (az orrfújásokkal illetve a csillószőrök segítségével a garat felé), és az orrmelléküregekben felgyülemlik, ezáltal feszítő arc- és homloktáji fejfájást idéz elő. Ebben a zárt, meleg, nyirkos térben a pangó orrváladék ideális szaporodási körülményeket teremt a gyulladást kiváltó baktériumoknak. A folyamat önmagát erősíti, hiszen az arcüreg nyálkahártyájának duzzanata szintén akadályozza az arcüregekben egyre mélyebbre kerülő váladék kiürülését.