Sokan azonban úgy edzenek, hogy gyakorlatilag soha nem keresnek fel szakembert. Kinek ajánlott valójában sportkardiológushoz fordulni?
A napjainkban egyre szaporodó hirtelen sportolói szívhalál megelőzése céljából úgy a verseny-, mint a hobbisportolók esetében a sporttevékenység megkezdésekor, majd azt követően évente vagy maximum kétévente ajánlatos lenne sportkardiológiai vizsgálatokat elvégeztetni sportkardiológiában jártas szakrendelésen. Sajnos a profi sportolók rendszeres ellenőrzése annak ellenére sincs megoldva szinte sehol a világban, hogy az Európai Kardiológia Társaság bizonyos sportágakban kétévente javasol egy ún. non-invazív kardiológiai kivizsgálást - ami nyugalmi EKG, valamint szívultrahang és terheléses EKG elvégzését jelenti - még korábbi kifogástalan leletek esetében is - tájékoztat Dr. Marton Anna, kardiológus-belgyógyász szakorvos.
A betegek ugyanakkor sokszor már meglévő szívbetegség, magas vérnyomás, emelkedett koleszterinszint, cukorbetegség, vagy túlsúly mellett kezdenek sportolni. Ez esetben más szemszögből, de nem kevéssé fontos meghatározni a biztonságos sport határait, hiszen a rendszeres testmozgás révén csökkenhet a betegek gyógyszerigénye, sőt, bizonyos esetekben a betegségek akár vissza is fordíthatók komplex életmód-terápiával, melynek fontos része a megfelelő körültekintéssel végzett sport.
Amennyiben a sporttevékenység terápiás jellegű, úgy annak megkezdése kizárólag a kivizsgálás eredményeinek felhasználásával felépített edzésprogram alapján javasolható olyan panasz, ami esetén mindenképpen ajánlatos felkeresni egy sportorvos-szakembert?
Bármilyen terhelés során jelentkező panasz, vagy csupán a korábbiakhoz képest csökkenő terhelhetőség, fáradékonyság is figyelmeztető jel lehet. Ugyanakkor fontos megjegyezni azt is, hogy egy jól edzett sportoló sokáig tünetmentesen kompenzálhat akár súlyos szívbetegségeket is. Sőt, akár életveszélyes szívbetegséggel is elérhetők kiemelkedő eredmények, és lehet, hogy csak a hirtelen halál lesz az első, és egyben utolsó jele a bajnak. Ezért fontos akár tünetmentesség esetén is évente szűrni a nagyobb terhelésnek kitett verseny- vagy hobbisportolókat.