Az elmúlt évtizedekben egyre emelkedik a melanómás esetek száma, pedig ez a rosszindulatú bőrdaganatok egyik legveszélyesebb formája, elhanyagolva akár halálhoz vezethet. Mi az, amit mindenkinek tudnia kell a melanómáról, hogy ezt a veszélyt elkerülhessük?
A festéksejtekből kiinduló melanoma malignum gyakorisága valóban egyre nőtt, húsz év alatt megkétszereződött. Fontos lenne, hogy minél korábban kerüljön felismerésre, aminek meg is lenne az esélye, hiszen a bőrünkön megjelenő daganatok a szemünk előtt fejlődnek ki, mégis sokszor későn kerülnek felismerésre. Az időben felfedezett és diagnosztizált daganatnál jóval nagyobb az esély a gyógyulásra. Tudatosabb életmóddal csökkenthető a daganat kialakulásának az esélye. Ehhez az kell, hogy a fényvédelem szabályait ismerjük, már kicsi koruktól kezdve betartassuk a gyerekeinkkel is, és a bőrünk állapotát folyamatosan figyelemmel kísérjük. Ez utóbbiban a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés, az anyajegyszűrés sokat segíthet.
A fényvédelmet említette. Valóban közvetlen összefüggés van az UV-sugárzás és a melanóma kialakulása között?
Igen, a festékes anyajegydaganat hátterében az esetek többségében a bőr által elszenvedett UV-sugárzás van. A bőr ugyanis – bár látszólag meggyógyul egy-egy leégés után - az erős UV-sugárzás okozta károsodást nem felejti el, az ártalmak kora gyerekkortól kezdve mintegy összeadódnak. A leginkább veszélyeztettek a kisgyermekek és a fehér bőrű, vörös hajú, világos szemű, szeplősödésre hajlamos, fokozottan érzékeny bőrű emberek. Magasabb kockázatot jelez az is, ha az átlagosnál több anyajegye van valakinek, vagy ha a vér szerinti rokonok között előfordult melanóma. Nekik különösen vigyázniuk kell a bőrükre!
Ugyanakkor a napfény testi-lelki pozitív hatásait kár lenne nélkülöznünk.